Çayırova Topraklama Ölçümü

Çayırova Topraklama Ölçümü

Ev, okul, hastane, işyeri gibi pek çok alanda elektrik kullanmaktayız. Elektriğin sağladığı enerji sayesinde çamaşır makinası, buzdolabı, televizyon, fabrika üretim araçları, hastane teknik cihazları gibi elektronik cihazlar çalışabilir hale gelmektedir. Ancak bazı durumlarda bu cihazlar üzerinde elektriğin yoğunlaştığını gözlemlemekteyiz. Elektrik kaçağı olarak adlandırdığımız bu durum farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Oldukça tehlikeli bir durum olan elektrik kaçağını sonlandırmak için topraklama yöntemine başvurulmaktadır. Elektrik fazlasını çevreye zarar vermeden toprağa aktarma mantığına dayalı bu yöntem çok kere başarılı olmaktadır.

Topraklama yapılırken belli hususlara dikkat edilmezse daha büyük tehlikelerin yaşanması kaçınılmazdır. Bu yüzden topraklama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri bu işlemi uzman bir kişinin yapmasıdır. Elektriğe dair teorik ve pratik bilgiye sahip olan elektrik mühendisleri topraklama yapma konusunda başvurulması gereken kişilerdir. Bu kişiler haricinde topraklama işlemi yaptırdığınız kişilerin yaptığı işlemler yeterince bilgi ve donanımı olmadığı için yetersiz kalmakta, belki de daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Peki, Çayırova topraklama ölçümü ne demektir? En basit tabiriyle topraklama ölçümü topraklama sonrasında oluşan elektrik direncinin belirli aralıklarla kontrol edilmesidir. Bir nevi topraklama işleminin kontrol aracıdır diyebiliriz.

Topraklama Ölçümü İle Tehlikelerden Kaçının

Topraklama ölçümünün temel amacı gereği gibi yapılmayan veya işlevini kaybeden topraklamaların tespit edilmesidir. Bu tespit yapıldıktan sonra eksiklikler konusunda rapor hazırlanmakta ve topraklamanın iyileştirilmesi veya yeniden yapılması konusunda çözümler üretilmektedir. Son zamanlarda Türkiye’de fabrikalarda yaşanan yangınların büyük çoğunluğunun elektrik arızalarından kaynaklandığı göz önüne alındığında topraklama ölçümünün önemi bir kez daha anlaşılacaktır.

Genellikle avometre veya multimetreler aracılığı ile yapılan topraklama ölçümü işleminde olması gereken ideal değer net şekilde belirlenmemiştir, Yani topraklamaya ilişkin mevzuatta bir değer aralığı bulunmamaktadır. Ancak yine de yaygın kanıya göre bina veya tesisler bakımından uygun değerin 5-10 ohm arasında olması gerektiği kabul edilmektedir. Yapacağınız Çayırova topraklama ölçümü neticesinde topraklama yapılan yerde oluşan direnci ve olası risk barındıran durumları erkenden öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda Türkiye’de fabrikalarda yaşanan yangınların büyük çoğunluğunun elektrik arızalarından kaynaklandığı göz önüne alındığında topraklama ölçümünün önemi bir kez daha anlaşılacaktır.

Topraklama Ölçümü Hizmeti Mega Elektrik Mühendislik

Topraklama ölçümü belirli rutinlerle yapılması gerekli olan işlemlerdir. Bu ölçümler sayesinde elektrik kaçağı tespiti yapılmakta ve derhal gerekli çözümler üretilerek sorun giderilmektedir. Elektrik çarpması, yangın, patlama gibi faciaların yaşanmaması için topraklama ölçümünün aralıklarına dikkat edilmeli, hiçbir zaman aksatılmamalıdır

Yaptıracağınız Çayırova topraklama ölçümü işlemleri için kaliteli bir adres arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yıllardır faaliyet sürdüren ve uzman ekibiyle çok sayıda müşterisine hizmet sunan Mega Elektrik Mühendislik firmamız sizleri de müşterimiz olmanız ve ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşmanız için sabırsızlıkla bekliyor. Unutmayın kaliteli bir hizmet ancak kaliteli bir yerden sağlanır.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.