Darıca Topraklama Ölçümü

Darıca Topraklama Ölçümü

Darıca topraklama ölçümü, topraklama işleminin kontrolü niteliğinde tanımlanabilir. Elektriğin fazla olduğu ve elektrik kaçağına sebebiyet veren yerlerde topraklamanın yapılması gerekli durumlardan biridir. Fazla elektriğin neden olabileceği zararları önlemek veya en aza indirgemek için topraklama yöntemi tercih edilmektedir. Topraklama yapıldıktan sonra ise geçen direncin kontrolü sağlanmalı, bir sorun varsa derhal müdahale edilmelidir.

Ev, küçük çaplı işyeri gibi sınırlı alanlardan devasa büyüklükteki fabrika, işletme ve tesislere kadar elektriğin bulunduğu her yerde topraklamanın yapılabilmesi mümkündür. Aynı zamanda bir gereklilik olan topraklama işlemi sayesinde elektrik kaçağından kaynaklanan olası tehlikeler bertaraf edilmektedir. Bir yerde elektrik kaçağı olduğunun fark edilmesi halinde vakit kaybetmeden topraklama yapılmalıdır.

Topraklama İşlemi Yapmaya Yetkili Kişiler

Elektrik hayatımızda birçok konuda fayda sağlayan bir madde olduğu gibi çeşitli tehlikeleri de içerisinde barındırmaktadır. Bazı durumlarda elektriğin tehlikeli yönleri ortaya çıkmakta, elektrik çarpması, elektrikten kaynaklanan yangın ve patlamaların yaşanması gibi korkutucu olaylar yaşanabilmektedir. Bu tarz can ve mal kaybına neden olabilecek istenmeyen durumların yaşanmasını önlemek için topraklama işlemi yapılması gereklidir. Fakat bu işlem herkes tarafından rastgele yapılabilecek bir işlem değildir. Elektrik konusunda gerekli teknik bilgilere sahip kişiler tarafından topraklama işlemi yapılmalıdır. Aksi halde elektriğin ortaya çıkardığı zararları önlemek isterken yanlış topraklama sonucu daha farklı zararların meydana gelmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle topraklama yaptırma düşüncesindeyseniz bu alanda tecrübeli ve bilgi sahibi kişilerle çalışmalısınız.

Mega Elektrik Mühendislik firmamız topraklama başta olmak üzere elektrikten kaynaklanan her türlü işlemlerinizde sizlere gereken desteği sunmaktadır.

Topraklama Sonrası Topraklama Ölçümü

Topraklama işleminden beklenen faydanın sağlamadığını kontrol etmek amacıyla topraklama ölçümü yapılmaktadır. Böylelikle topraklamanın doğru şekilde yapılıp yapılmadığı, oluşan elektrik direncinin ne kadar olduğu saptanabilmektedir. Elektrik kaçağını önlemek için yapılan topraklama işleminin yetersiz olması, yanlış yapılması gibi olasılıklar tekrar elektrik kaçağına neden olabilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için yapılan işlemin belirli aralıklarla kontrolü sağlanmalıdır. Darıca topraklama ölçümü olarak isimlendirdiğimiz bu yöntemin zaman zaman kontrol edilmesi topraklama yapılan mekâna, işleme göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin topraklamaya dair dirençlerin ölçülmesi ve kontrolünün yapılması yılda bir kez yapılmalıyken, topraklama tesisleri kontrolü 2 yılda bir yapılmalıdır. Enerji nakil ve dağıtım hatlarında ise bu periyotlar 5 yılda bir topraklama ölçümü yapılması şeklindedir.

Topraklama Ölçümü Yaptırabileceğiniz Firmalar

İşyerlerinizde, evlerinizde kısacası yaşamınızın her alanında elektriğin yol açabileceği zararlardan kurtulmak için topraklama ölçümü yapılması gereklidir. Bu işlemi uzman kişiler aracılığıyla yerine getirmeniz sonrasında daha büyük zararların doğmaması bakımından önem taşımaktadır.

Mega Elektrik Mühendislik olarak Elektrik ile ilgili her sorununuzun çözümü için hizmet vermekteyiz. Alanında uzman ekibimizle topraklama ölçümü işlemlerinizi büyük bir titizlikle yerine getireceğimizin garantisini veriyoruz. Sizler de ihtiyacınız olan topraklama ve Darıca topraklama ölçümü işlemleriniz için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.