Darıca Trafo Müşavirliği

Darıca Trafo Müşavirliği

Büyük işletme, fabrika veya tesislerde dikkatimizi çeken ve çoğunlukla devasa büyüklüklerde olan elektrik sistemlerinin ne olduğu hakkında daha önce hiç fikir yürüttünüz mü? Bu sistemler trafo olarak kısalttığımız transformatörlerdir. Trafolar özellikle büyük işletmelerin elektrik ihtiyacını karşılamakla görevli, elektrik enerjisini dönüştürme işlevine sahip cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde tesisler içerisinde enerji iletimi ve dağıtımı sağlanmaktadır. Aynı zamanda akım veya voltajı düşürmek veya arttırmak da trafoların kullanım amaçları arasında yer almaktadır. Mega Elektrik Mühendislik trafo müşavirliği hizmeti veren en iyi firmalar arasında yer almaktadır.

Trafolardan Sorumlu Müşavirler

Trafoların düzenli ve kusursuz işleyişi işletmeler için önem taşıyan meselelerdendir. Büyük işletmelerin işlerini yürütebilmesi için elektriğe duydukları ihtiyaç oldukça fazladır. Sürekli olarak elektrik aracılığı ile faaliyet gösteren işletmeler belirli alanlarında trafolar bulundurmaktadır. Bu sayede ihtiyaç duydukları elektriğin iletim ve dağıtımını kolaylıkla sağlamaktadırlar. Ancak trafo bulundurulması ve kullanılması alelade gerçekleşmemelidir. Trafoların işleyişinden ve bakımından sorumlu kişilerin işyerlerinde bulundurulması gereklidir. Bu ihtiyaç Elektrik Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinde getirilen Darıca trafo müşavirliği kurumu ile giderilmektedir.

Büyük işletmelerin elektrik ihtiyacına fazlasıyla ihtiyaç duymasından dolayı trafoların düzenli olarak kontrolünün yapılmasına gerek duyulmaktadır. Bunun sonucu olarak da işyerlerinde trafo müşavirleri bulundurulması gereklidir. Trafo müşavirleri işletme sahibiyle aralarındaki sözleşme çerçevesinde yetkilendirildiği konuları yerine getirmekle mükelleftir. İşyerlerinde çalıştırılacak olan trafo müşavirlerinden beklenen ve verilen yetkiler genel olarak trafoların işletimi, bakımı ve denetimi ile ilgilidir. Bu işletim, bakım ve denetim kapsamında trafo müşavirleri tarafından trafoların çalışıp çalışmadığı kontrol edilmekte, arıza varsa işletme sahibine raporlanmakta ve arızaları gidermektedir. Yapılan işlemler sayesinden trafodan kaynaklanabilecek tehlikeli durumların ortaya çıkması engellenmektedir.

Trafo Müşavirliği’nin Hukuki Dayanağı

Yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde Darıca trafo müşavirliği kurumuna yer verilmesi zorunlu ve gerekli bir husustur. Bu gerekliliğin kaynağı Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği madde 60’tır. İlgili maddeye göre trafo bulunduran işletmeler trafo müşaviri sıfatına sahip elektrik mühendisleri veyahut serbest çalışma yürüten, aynı zamanda gerekli yetki ve izinlere sahip olan elektrik mühendisleri ile müşavirlik sözleşmesi yapmalıdır. Sözleşme yapılması ve sözleşmenin Elektrik Mühendisleri Odası tarafından onaylanmasıyla birlikte trafo müşavirleri trafodan kaynaklı konularda sorumluluk altına girmektedir. Bu sorumluluk çerçevesinde trafolarınızın bakımını, denetimini ve işletilmesini sağlamaktadır.

Trafo Müşaviri Nereden Bulunur?

Mevzuatla getirilen trafo müşaviri bulundurma gerekliliği işletmelerin trafo müşaviri arayışına girmesine neden olmuştur. Peki, trafo müşaviri nereden bulabilirsiniz? Trafo müşaviri bulundurmak işletmeniz için bir ihtiyaçsa bu ihtiyacınızı Mega Elektrik Mühendislik firmamız ile iletişime geçerek karşılayabilirsiniz. Bünyemizde bulundurduğumuz donanımlı elektrik mühendisleri ile Darıca trafo müşavirliğinizi üstelenebilir, size gereken desteği sağlayabiliriz. Elektrik konusunda birçok hizmet sunan ve birçok işletmeyle işbirliği yapan firmamızı sizler de tercih ederek işlerinizin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki kaliteli hizmetler kaliteli firmaların eseridir.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.