Makine ve Proses Otomasyonu

Teknolojinin getirmiş olduğu büyük yenilikler sayesinde artık işletmelerde ve fabrikalarda insan gücü kullanılmamakta, onun yerine üretim yapılan makineler otomasyon sistemine geçmektedir. İnsan gücünü tamamen çıkartıp yalnızca bilgisayar sistemlerinin yapmış olduğu makine kullanım işi ile, üretim hızı artmış ve üretilen ürünün kalite standartları yüksek kalite şeklinde sabit tutulmuştur. Otomasyon sistemlerine geçilmeden önce insanların üretmiş olduğu ürünler birbirleri ile farklılıklar gösterirken şimdi ise makine otomasyonları sayesinde ürün standartları şaşmamakta ve aynı standartta ürünler üretilmektedir. Bu sayede ürünlerini pazarlayan ve satan fabrikalar ya da işletmeler ürün farklılıkları nedeniyle karşı tarafı mağdur etmemekte ve seri üretime geçebilmektedir.

Makine Otomasyonu Nedir?

Sanayi devrimi 4.0 ile hayatımıza giren makine otomasyonları, fabrikalarda ya da işletmelerde bulunan makinelere eklenen otomasyonlardır. Bu otomasyonlar insan gücünü kullanmayarak hızlı ve kaliteli ürün üretimini sağlar. Makineler bilgisayar kontrolünde çalışarak, bilgisayardan aldığı komut ile hareket etmektedir. Eskide kalan insan gücü artık yalnızca otomasyon sistemini kontrol ederek üretilen ürünlerin kalitesine bakmaktadır. Makine otomasyonlarında herhangi bir sorun yaşanıp da ürünler istenildiği gibi üretilmediği sürece, işinde yetkin personeller tarafından otomasyon sistemi kontrol edilmekte ve ürünlerin istenilen seviyede üretilmesi sağlanmaktadır. Yapay zekanın bu avantajlarını kullanan işletmeler üretimde ve satışta büyümeler kaydetmiş ve hala daha büyümektedirler.

Proses Otomasyonu Nedir?

Proses otomasyon sistemleri makine otomasyon sistemleri ile uyumlu çalışan sistemlerdir. Makine otomasyon sistemleri ürün üretimini sağlarken proses otomasyon sistemleri ise üretilen ürünün verilerinin kaydedilmesi, kaydedilen verilere erişilebilmesi ve elde edilen veriler sayesinde istatistik verilere ulaşılmasını sağlar. Üretim düşmesi gibi konularında rahatlıkla erişebildiği istatistik verilerde, bizlere makine otomasyonları hakkında birçok bilgi sunulmaktadır. Bu bilgiler sayesinde fabrikada üretim yapan makine otomasyonlarının günlük çizelgeleri, hata oranları ve var ise sorunları tespit edilmekte ve yetkin personeller tarafından müdahale edilerek sorun çözülmektedir.

Eğer sizlerde makine otomasyonu ve proses otomasyonu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, Mega Elektrik Otomasyon web sitemizi ziyaret ederek bizlerle iletişime geçmeyi unutmayın. Tecrübeli personellerimiz tarafından verilen hizmetlerimiz Türkiye’nin birçok bölgesinde sunulmaktadır.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.