Otomasyon Nedir ?

Seri üretim gerçekleştiren fabrikalar ve işletmeler için otomasyon çok önemlidir. Üretimde kaliteyi ve hızı sabit bir şekilde tutan otomasyon, insan gücünü en aza indirgeyen yeni nesil bir teknoloji ürünüdür. Özellikle de sanayi devrinin 4.evresinden sonra gelişme göstermiş ve hayatımıza girmiştir. Birçok fabrikada bulunan otomasyon sistemleri, makinelerin tüm işlevlerinin tek bir çatı altında toplanarak kendi kendine işlemesini sağlar.

Otomasyon sistemleri, üretim gerçekleştiren bir makinenin ürettiği ürünün kalitesini güvende tutmayı garanti etmektedir. Otomasyon sistemleri kullanılmadan önce insanlar tarafından üretilmekte olan ürünler sabit bir şekli tutmamakta, bir ürün diğer bir ürüne göre farklılıklar göstermekteydi. Ancak otomasyon sistemleri hayatımıza girdiği andan beri ürünler sabit bir kalitede ve şekilde üretilmeye başlanmıştır. Elektrik sistemli olarak çalışan otomasyon sistemi, iyi yönleri olmakla birlikte kötü yönlere de sahiptir. Üretimin tamamen ona ait olduğu sistemde, fabrikada ya da işletmede yaşanılacak olan bir elektrik kesintisi sonucunda tüm üretim durmaktadır. İnsan gücünü gerektirmeyen sistem, elektrik olmadığı sürece de çalışmamaktadır. Bu sebepten ötürü işletmelerin sahipleri elektrik sistemlerini her daim kontrol altında tutmalı ve trafo müşavirlerine belirli aralıklarla kontrol ettirmelidir. Aksi taktirde yaşanılacak olan elektrik kesintileri sonrası ani bir arıza gösterebilir ve çok büyük zararlara sebep olabilmektedir.

Otomasyon Sistemleri Ne Zaman Hayatımıza Girdi?

Otomasyon sistemleri sanayi devrinin 4.evresinde hayatımıza girmiştir. Daha öncesinde de yine makineler kullanılmış olsa dahi otomasyon sistemlerinin en çok kullanıldığı evre sanayi devrimi 4.0’dır. İnsanlar tamamen üretimden çekilmiş ve üretim otomasyon makinelerine bırakılmıştır. Bu makineler işletmelere hem hızlı hem de kaliteli üretim imkânı sunmaktadır. Uzun vadede büyük miktarda elektrik faturaları getiriyor olsa da işletmeye sunmuş olduğu kaliteli ve hızlı üretim sayesinde genellikle işletmelere büyük karlar elde ettirmektedir. Bu sebepten ötürü son teknolojilerle donatılarak gelişmiş ve gün geçtikçe de geliştirilmeye devam etmektedir.

Otomasyon Sistemlerini Nereden Edinebilirim?

Yıllardır tecrübeli ve deneyimli çalışan kadrolarımızla beraber sizlere otomasyon hizmeti vermekteyiz. İşletmenizin üretim aşamasını hızlandırarak daha kaliteli ve sabit statüde ürünler elde etmek istiyorsanız makine otomasyonlarına geçmelisiniz. Bu geçiş aşamasına bizler yetkin personellerimizle planlamalar yaparak yardım etmekte ve makinelerinizi otomasyon parçaları ile donatmaktayız. Güvenilir, kaliteli ve müşteri memnuniyetini esas alan bir firma ile çalışmak istiyorsanız, Mega Elektrik Otomasyon firması olarak daima sizlerle beraberiz. Hemen web sitemize girerek otomasyon sistemleri hakkında bilgi almayı ve bizlerle iletişime geçmeyi unutmayın.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.