Trafo Müşavirliği Ve Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu

Bünyesinde yüksek gerilim içeren trafo bulunduran fabrika ve işletmeler, trafo müşavirliği ve yüksek gerilim işletme sorumluluğu hizmetlerine sahip bir kurum ile anlaşma yapmak zorundadırlar. İşletmelerin ve fabrikaların yararı gözetilerek Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Kuvvetli Akım Tesislerinin 60. Maddesi ile trafo müşavirlerinin hangi belgelere sahip olması gerektiği belirlenmiş ve bu belgeye sahip olmayan mühendislerin yüksek gerilim işletme sorumluluğu alamayacağı belirtilmiştir. Fabrikalar bu maddeye göre trafoların güvenliği ve kontrolü için kendi bünyesinde bir elektrik mühendisi bulundurmak zorundadır. Ya da bu zorunda kalma gerekçesi ile alternatif olarak serbest çalışan ve gerekli izin belgelerine sahip olan bir elektrik mühendisi ile müşavirlik sözleşmesi yapmak durumundadırlar.

Trafo Müşavirliği ve Yüksek Gerilim İşletmeleri Faaliyetleri

Trafolarda yaşanacak olan arızalardan ve elektrik kesintileri gibi sorunlardan trafo müşavirliği sorumludur. Trafolarda sıkça meydana gelen arızalar sonucunda işletmeler ve fabrikalar yüksek meblağlara tekabül eden paralar kaybetmekte ve işletmenin belli bir süre çalışmamasına neden olmaktadır. Bu gibi kayıpların önüne geçmek için en doğru yol ise, yüksek gerilim işletme sorumluluğuna sahip bir elektrik mühendisi ile trafoların düzenli kontrollerinin yapılması ve arızaların tespit edilerek erken bir şekilde önüne geçilmesi konusunda anlaşma yapılması olacaktır. Fabrikalarda ve işletmelerde yaşanan elektrik kaynaklı trafo arızaları yalnızca işletmenin mal kaybıyla kalmayarak aynı zamanda çalışan personele can kaybı da vermektedir.

Son dönemlerde sıkla karşımıza çıkan olaylara baktığımızda görüyoruz ki birçok işletmenin trafo müşavirliği hizmeti eksik ve bu işletmeler personellerini sıklıkla tehlikeye atmakta. İşletmede çalışan personelin herhangi bir zarar almaması için en doğru seçenek hemen bir trafo müşavirliği hizmeti ile anlaşılması ve trafoların gerekli bakımlarının yapılması olacaktır.

Trafo işini yürüten elektrik mühendisleri, devlet tarafından çıkarılmış olan kanunlara karşı sorumlu olmasa dahi işletme ile yapılan sözleşme sonrasında trafoların sorumluluğunu alarak işletmelere karşı sorumlu hale gelmektedir. Yaşanılacak olan herhangi bir arıza durumu öncesinde bu durumu belirlemek ve yetkili makamlara bildirerek önlem almak, işletmelere karşı trafo müşavirlerinin yükümlülükleri altındadır.

Eğer sizler de işletmeniz ya da fabrikanız için güvenilir ve kaliteli bir trafo müşavirliği ve yüksek gerilim işletme sorumluluğu hizmeti arıyorsanız, Mega Elektrik Otomasyon ile doğru adrestesiniz. İşçilerinizin ve işletmenizin güvenliği için hemen bizlerle iletişime geçerek hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Yıllardır tecrübeli ve işinde yetkin olan kadrolarımızla beraber sizlere çeşitli sektörlerde hizmet verdik ve hala daha vermeye devam ediyoruz. Daha güvenilir bir işletme için Mega Elektrik Otomasyon ile çalışmak artık sizler için de mümkün.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.