Endüstri Tarihinin Gelişimi, Endüstri 4.0

Endüstri tarihinin gelişimi çok zor ve uzun bir süreçten oluşmaktadır. İlk olarak 1784’te Edmund Cartwright tarafından üretilen mekanik dokuma tezgahı ile başlamıştır. O zamanlar her şey insan gücü tarafından yapılmakta ve üretimde hiçbir makineden yardım alınmamaktaydı. Bu sebeplerden dolayı Edward Cartwright endüstri devriminin öncüsü sayılmaktadır.

Endüstri tarihinin ikinci aşaması ise henüz 20.yüzyılın başlangıcında iken tamamen iş bölümüne dayalı şekilde elektrik enerjili toplu üretimin devreye girmesi ile başladı. Sistematik bir düzen kurulmuş ve üretim aşamalarında elektrik enerjisinden yardım alan bir hat kurulmuştu. Bu hatta ürünler band yardımı ile ilerliyor ve iş bölümü sonucunda diğer bir çalışanın görev yerine geçiyordu. Günümüzde de devam etmekte olan bu sistem endüstri devriminin ikinci aşamasında gerçekleşmiştir.

Üçüncü endüstriyel devrimimiz ise 1970’li yıllarında başında bulunan “İlk programlanabilir mantıksal üretim denetleyicisi” ile gerçekleşmiştir. Mevcut bünyesine yüklenmiş olan program sayesinde üretilmiş olan ürünleri denetlemekte ve onay vermediği ürünlere geçiş izni vermemektedir. Günümüz endüstrisinde de hala daha bu sistem kullanılmaktadır.

Endüstri Tarihinin Gelişimi, Endüstri 4.0 Devrimi ve İnsanların Hayatında Oluşan Yenilikler

Son ve dördüncü devrimimiz yani 4.0 ise, Siber ve fiziksel sistemlere dayalı üretime başlanmış olması ile gerçekleşti. Günümüzde de etkisinin hızla artmış olduğu 4.0 devrimi, insan gücünün git gide azalması sonucu, mevcut üretimin otomasyon makineler tarafından yapıldığı devrim türüdür. Artık insan tarafından yapılmakta olan ürünler tarihe karışmış ve programlarla yönetilen otomasyon makineleri hayatımıza girmiştir.

Kaliteli ve güvenilir bir üretimi öngören otomasyon makineleri, tüketim çılgınlığının yaşandığı bu dönemlerde insanlar için hızlı bir şekilde ürün üretmektedir. Ürettiği ürünlerin belirli programlar sayesinde hatasız ve aynı kalite standartlarında geliyor olması ise 4.0 devrimini endüstri çağının en iyi devrimlerinden yapmakta. İnsanoğlunun yaşam standartları bir anda değişmiş ve üretim sayısı çok fazla olduğu için ürün fiyatları azalmıştır. Birçok insan yeni teknolojiler sayesinde hayatı kolaylaştıran ürünlere sahip olmuş ve seri üretim sonucunda sahip oldukları ürünlere az denebilecek ücretler ödemesi, 4.0 ‘ı ulaşılamaz bir seviyede göstermektedir.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.