İç Tesisat Denetleme Raporları

elektirk-ic-tesisat-denetleme
iç tesisat denetleme
electrician measurements with multimeter tester in control panel.

Fabrikalarda ve işletmelerde elektrik kaynaklı arızalar, kayıplar yaşanmaması için belirli periyodlar halinde iç tesisat denetleme raporları hazırlanmaktadır. Elektrik Mühendisleri Odası tarafından belgelendirilmiş olan mühendislerimiz, siz işverenlerin işletmelerini elektrik kaynaklı arızalardan korumak için bu çalışmayı yapmaktadır.

İç tesisat denetleme raporları geniş kapsamlı bir raporlamadır. Bu raporlamanın içinde bulunan kontroller şu şekildedir:

  • İşletmede bulunan tüm elektrik dağıtım ağları kontrol edilir.
  • Tali kontroller yapılır.
  • Aydınlatma panoları kontrol edilir ve çalışamaz haldeyse bakımı yapılır.
  • Priz kombinasyon kutuları kontrol edilir.
  • İşletmede bulunan enerji kablo tavaları kontrol edilir.
  • İşletmede ya da fabrikanızda bulunan tüm makine ve motorlar denetlenir.
  • İşletmede bulunan anahtar ve prizler kontrol edilir.
  • Aydınlatma armatürleri kontrol edilir.
  • İşletmenizde bulunan elektrik hatları geniş bir denetlemeye tabi tutularak olası arızalar önlenmeye çalışılır.

İç tesisat denetleme raporları görüldüğü üzere fabrikada ya da işletmelerde bulunmakta olan elektrik sistemleri kontrollerinin tümünü kapsar. En küçük aydınlatmadan en kapsamlı makineye kadar denetleme yapılmakta ve yaşanacak olan kazalara karşı can kaybı ya da yaralanmalar yaşanmaması için önlemler arttırılmaktadır.

Ayrıca, 2012’de devlet tarafından çıkarılmış olan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında, iç tesisat denetleme raporları yılda en az bir kez işverenler tarafından işletmelerine yapılmak zorundadır.

İç Tesisat Denetleme Raporları Faydaları

Ülkemizde, gelişen teknoloji ile beraber çoğu fabrika ya da işletme elektriğe bağlı makineler ile çalışmaya başlamıştır. Elektriğe bağlı çalışan makinelerin işletmelere büyük yararı olduğu gibi aynı zamanda denetleme yapılmaması dahilinde işletmelere büyük zararlar açabilmektedir.

Sanayi devrimi 4.0 ile beraber çoğu ürün artık makine otomasyon sistemi ile üretilmekte ve insan gücü en aza indirgenmektedir. Makine otomasyonları ürünleri aynı standartlar dahilinde üreterek eskiye nazaran çok daha hızlı bir üretim imkânı sağlamaktadır. Ancak elektrik sistemi ile çalışan makine otomasyonları, bu büyük faydaların yanında kontrol edilmediği sürece can kayıpları ve yaralanmalara sebebiyet vermektedir.

Ülkemizde elektrik kontrollerini eksik eden fabrika ve işletmeler son zamanlarda büyük iş kazaları yaşamış ve birçok personelinin yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Bu kazalar yalnızca yaralanmalarla kalmayarak kimi zaman can kayıplarıyla da sonuçlanmıştır. Elektrik, çok güçlü bir akım olduğu için temas etmiş olduğu insana büyük sağlık sorunları açar ve kalıcı hasarlar bırakabilir.

Ani ölümlerle bile sonuçlanabilecek olan bu temasların önüne geçmek için, Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yetkili belgeye sahip olan elektrik mühendisleri ile belirli zaman aralıklarıyla denetlemeler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. İç tesisat denetleme raporları işverenler için büyük bir önlem fırsatı olup, senede en az bir kez yapılmadığı sürece devlet tarafından cezalandırılmaktadır.

Güvenilir bir işletme olmak için düzenli olarak elektrik sistemlerini denetim altına sokmalı ve işinde yetkin insanlar ile çalışarak bilgiler almalısınız. Herhangi bir elektrik arızası sonucu bozulacak olan makinelerinizin ya da duracak olan üretiminizin size yaşatmış olacağı zarar bu denetlemelere nazaran çok daha büyük zararlardır. Yapmış olduğunuz üretimler aksayacak ve arıza yapmış olan elektrik sistemlerinizin tamir işlemleri çok daha fazla zaman alacaktır. Elektrik sistemleriniz arızalanmadan önce önlemini almak hem siz işverenleri hem de işletmenizi güven altında tutmak için önemli bir fırsat olmaktadır.

Eğer sizlerde bu önemli fırsatları değerlendirmek, TSE standartlarına sahip bir firma tarafından kaliteli ve güvenilir bir iç tesisat denetleme raporları sahibi olmak istiyorsanız, Mega Elektrik Otomasyon sayfamızı ziyaret ederek ya da bizleri arayarak iletişim kurmayı unutmayın.

Profesyonel Çözüm ve Hizmet Alın

Uçtan uca profesyonel elektrik ve otomasyon sistemleri çözüm ve hizmetleri için bize ulaşın.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.