Topraklama Ölçümü

topraklama-olcumu
topraklama ölçümü
elektrik-topraklama-olcumu

Topraklama ölçümü fabrikalar ve işletmeler için hayati önem taşıyan asla ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Elektrik sistemlerinin yoğunluklu kullanıldığı fabrikalarda ve işletmelerde son teknolojilerle geliştirilmiş olan makine otomasyonları bulunmaktadır.

Oluşacak herhangi bir arıza ve elektrik kaçağı sonrasında bu pahalı makine otomasyonları zarar almakta ve kullanılamaz hale gelebilmektedir. Bu gibi durumlar iş vereni büyük bir maddi zarara sokabildiği gibi aynı zamanda yaşanabilecek bir hadise ile çalışmakta olan personeline de talihsiz zararlar verebilir.

Bu talihsiz kazalar sonucunda iş verenin ihmal etmiş olduğu topraklama ölçümü nedeniyle işçilerin iş verene ve fabrikaya ya da işletmeye olan güveni azalacak ve bu da çalışma motivasyonlarına yansıyacaktır. Topraklama ölçümü işleminin ihmali sonucunda bir fabrika hem maddi hem de manevi kayıplar yaşayabilir. Bunların önüne geçebilmek ve erken önlemler almak amacı ile düzenli olarak topraklama ölçümü işlemleri yapılmalıdır.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Fabrikalarda ve işletmelerde bulunan makineler, elektrik kaçağı yaşanması ihtimali sebebi ile gövdeleri bakır olan bir iletken yardımı ile toprağa gömülür. Toprağa gömülü olan iletken bakır sayesinde yaşanacak olan herhangi bir elektrik kaçağı durumunda elektrik, makinenin başında olan personele değil iletken olmayan toprağa akmaktadır. Toprağa akan elektrik sayesinde hem makineler zarar almamakta hem de çalışmakta olan personelin sağlık durumu korunmuş olmaktadır.

Topraklama ölçümü ise fabrikalarda ya da işletmelerde bulunan elektrik sistemlerinin düzenli periyotlar ile denetlenmesi ile olur. Bünyemizde bulunan deneyimli ve işinde yetkin personellerimiz işletmenize gelerek topraklama sistemini denetler. Yapılan bu denetlemelerden birkaçı şu şekildedir:

  • Kurulu olan sistemde toprak özgül direnci ölçülür.
  • RCD düzeninin kontrolü yapılır.
  • Elektrik tesisinin yalıtım direnci ölçülür ve denetleme yapılır.
  • Deneyimli personeller tarafından gözle muayene yapılır.
  • Koruma iletkenleri denetlenir.
  • Ana dengeleme iletkenleri denetlenir.
  • Tamamlayıcı potansiyel dengeleme iletkenleri denetlenir.
  • Çevrim empedansının kontrolü yapılır.
  • Topraklama direncinin kontrolü yapılır.
  • Beslemenin otomatik olarak kesilip kesilmediği kontrol edilir.

Fabrikalarınızda ve işletmelerinizde bulunan elektrik sistemi için en ideal topraklama ölçümü bu şekilde yapılmaktadır. Belirli periyodik denetlemeler sonrasında fabrikanız ve işletmeniz artık daha güvenli bir şekilde işleyecek ve olası elektrik arızalarının önüne geçilmiş olacak.

Topraklama Ölçümünü Kimler Yapabilmektedir?

Mega Elektrik Otomasyon firmamızda bulunan yetkili personellerimiz topraklama ölçümünü yapabilecek belgelere sahiptirler. Konu ile ilgili ölçüm sertifikalarına sahip olan Serbest Müşavir Mühendisi belgeli mühendislerimiz, sizlere kaliteli ve güvenilir bir topraklama ölçümü yapmakla birlikte aynı zamanda raporlama yaparak size mevcut topraklama durumunu aktarmaktadır. En sağlıklı ve güvenilir topraklama ölçümü için Mega Elektrik Otomasyon firmamızla çalışmayı unutmayın.

Topraklama Ölçümünü Ne Kadar Zamanda Bir Yapmalıyız?

İşletmeniz ya da fabrikanız için düzenli periyotlarla topraklama ölçümünü yaptırmalısınız. Belge sahibi ve işinde yetkin mühendislerimiz tarafından yapılan topraklama ölçümü işleminiz, topraklama yapılan bölgeye göre zaman aralıklarında değişiklikler göstermektedir. Zaman aralıkları genel anlamda şu şekilde sıralanmaktadır:

Sabit İşletme Cihaz ve Makineler: 1 Yıl aralıklarla

Sabit Olmayan İşletme Ekipmanları: 6 ayda bir aralıkla

Elektrik Üretim, İletim ve Dağıtım Tesisleri: 2 Yıl aralıkla

Sanayi Tesisleri ve Ticaret Merkezleri: 1 Yıl aralıklarla

Enerji Nakit ve Dağıtım Hatları: 5 Yıl aralıklarla

Topraklama Dirençlerinin Kontrolü ve Ölçülmesi: 2 Yıl aralıklarla

Yukarıda vermiş olduğumuz zaman aralıkları işletmelerin ve fabrikaların durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Kaliteli ve güvenilir bir topraklama ölçümü için, Mega Elektrik Otomasyon firmamızı arayarak bilgi almayı unutmayın.

Profesyonel Çözüm ve Hizmet Alın

Uçtan uca profesyonel elektrik ve otomasyon sistemleri çözüm ve hizmetleri için bize ulaşın.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.