Gebze Trafo Müşavirliği

Gebze Trafo Müşavirliği

Elektrik yaşamımıza yadsınamaz ölçüde katkı sağlayan ve hayatımızı kolaylaştıran unsurlardan biridir. Ancak bazen elektrik kesintileri yaşandığında işlerimizin aksaması sorunu ile karşılaşabiliriz. İşte bu gibi durumlarda işlerin aksamaması, elektriğin devamlı surette kullanılabilmesi amacıyla trafolar kullanılmaktadır. Bir kolaylık olan trafolar elektrik ihtiyacımızı karşılasa da kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Yanlış kullanım neticesinde ortaya telafisi güç maddi veya manevi zararlar çıkabilmektedir. Bu zararları en aza indirgemek hatta hiç gerçekleşmemesini sağlamak adına elektrik sistemlerine ilişkin konularda her zaman yetkili bir kişiden destek alınması önerilmektedir. Özellikle olağan elektrik kullanımı dışında büyük tesislerde bu duruma daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yetkili bir elektrik mühendisi ile çalışmanın önerilmesi tek başına yeterli olmadığından Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 60. maddesi gereği kuvvetli akım tesislerinde trafo müşaviri olarak isimlendirdiğimiz kişilerin bulundurulması zorunluluğu getirilmiştir. Gebze trafo müşavirliği, trafodan kaynaklı riskleri önlemek amacıyla getirilen bir kurum olmuştur.

Nasıl Trafo Müşaviri Olunur?

Kuvvetli elektrik akımı bulunan tesislerde elektrik ile ilgili teknik konularda yetkili olan trafo müşaviri olabilmek için belirli şartlar öngörülmüştür.

Buna göre trafo müşaviri olarak yetkilendirilecek kişiler;

  • Enerji ve Tabii Kaynakalr Bakanlığı’nın yetkisi doğrultusunda açılan eğitim kurslarını bitirmeli
  • Kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim altında çalışma izin belgesi almış olmalıdır.

Yönetmelikte belirtilen şartları sağlayan elektrik mühendisleri işletme ile aralarında sözleşme imzalayarak ve bu sözleşmeyi Elektrik Mühendisleri Odası’na onaylatarak Gebze trafo müşavirliği görevini yerine getirmekte, büyük işletme ve tesislere trafolar ile ilgili hizmetler sağlamaktadır. Sizler de tesis ve işletmelerinizde trafo kaynaklı sorunlar yaşamak istemiyorsanız firmamızın görevlendirdiği trafo müşavirleri ile çalışabilir, gerekli kontrollerini yaptırabilirsiniz.

Trafo Müşavirleri Ne Yapar?

Trafo müşavirleri elektrik ve trafo sistemi konusunda gerekli teknik bilgiye sahip kişilerdir. Sahip oldukları bilgi ve aldıkları eğitimler sayesinde işletmenizde güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için gerekli kontrolleri sağlamaktadırlar. trafo müşavirliği konumundaki yetkililerin sağladıkları hizmetler şunlardır:

  • İşletme veya tesisin içerisindeki trafoların denetimini yapmak
  • İşletmedeki trafoların işleyişine, varsa eksiklilerine ilişkin raporlar hazırlamak ve hazırladığı raporu işletme sahibine sunmak
  • Yüksek gerilim tesislerinin sorumluklarını üstlenmek
  • İşletmedeki işçi ve işverenlere gerekli eğitimleri vererek oluşması muhtemel zararların önüne geçmek, oluşabilecek zararları en aza indirmek
  • İmza karşılığında işletme personelleri için hazırlanan ve herkesin görebileceği bir yere asılması gereken manevra çizelgelerini hazırlayıp vermek

Bunlar dışında trafo müşavirlerinin sunduğu birçok hizmet vardır. Sizler de uzman bir trafo müşaviri ile çalışmak istiyorsanız firmamız bünyesinde faaliyet gösteren elektrik mühendislerinden destek alabilirsiniz.

Gebze Trafo Müşavirliği Hizmeti

Yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde trafo müşaviri bulundurma zorunluluğundan dolayı birçok işletme ve tesis bu alanda hizmet veren elektrik mühendisleri bulma arayışındadır. Mega Elektrik Mühendislik olarak Gebze’de aradığınız Gebze trafo müşavirliği hizmetini en hızlı ve kaliteli şekilde sizlere sunmaktayız.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.