Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Nedir? Ne iş Yapar

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu, trafolardan kaynaklı olan arızaların yaşanmaması için düzenli kontrollerde bulunan ve arızalara karşı erken önlemler alan sorumluluktur. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu genel olarak elektrik üretimi, tüketimi yapılan ve kontrol edilmesi gereken bir trafo bulunduran işletmelerde, sorumluluğu altında olan görevleri yerine getiren meslek dalıdır ve bu meslek dalını, yüksek gerilime sahip trafolar bulunduran her işletme çalıştırmak zorundadır.

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 60. Maddesinde yer alan karara göre, yüksek gerilim trafosuna sahip işletmeler Elektrik Mühendisleri Odası tarafından verilen Trafo İşletme Sorumluluğu belgesine sahip elektrik mühendislerini bünyelerinde çalıştırmalı ve işletmeleri için gereken önlemi almalıdır. Aksi taktirde oluşacak herhangi bir trafo arızası sonucu işletmeler büyük yaralar alacak ve elektrik kaynaklı maddi manevi zararlar ortaya çıkacaktır.

Bu zararlar kimi zaman yalnızca maddi yönden kayıplar olurken kimi zaman da işletmede bulunan personelin yaralanmasına ve hatta can kaybının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı bir işletme nasıl ki bir müdüre ihtiyaç duyuyorsa trafo işletme sorumluluğu belgesine sahip olan elektrik mühendisine de o kadar ihtiyaç duyuyordur.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Ne İş Yapar?

Yüksek gerilim işletme sorumluluğunun birçok niteliği vardır. Genel olarak elektrik ile ilgili olan bu meslek, trafolarda oluşacak olan arızalar sonucu elektrik sistemlerinde yaşanacak kayıplarla ilgilenir. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu, işletmede bulunan trafoları kontrol eder ve elektrik sebepli yaşanacak olan can ve mal kayıplarını düzenli kontrolleri sayesinde engeller. Herhangi bir yerde kaçak var ise o elektrik kaçağını tespit eder ve yetkin personeller dahilinde tamirini gerçekleştirerek işletmenin üretime devam etmesini sağlar.

Genel anlamda bakıldığında ise yüksek gerilim işletme sorumluluğu, işletmede bulunan trafonun sorunsuz ve kusursuz bir şekilde işini yürütmesini ve işletmenin elektrik kaynaklı zarar görmemesini sağlar. Eğer sizler de işletmeniz için tecrübeli ve yetkin personellerden oluşan, kaliteli ve güvenilir bir yüksek gerilim işletme sorumluluğu işi yapan şirket arıyorsanız, Mega Elektrik Otomasyon web sitemizi ziyaret ederek bizlerle iletişim kurmayı unutmayın.

WhatsApp
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba,
WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.